021-77221941 با 32 خط ویژهفرم درخواست مشاوره رایگان

Rate this post

رئیس مجتمع قضایی شهید مدنی عنوان کرد : متاسفانه به دلیل تراکم بالای دادخواست طلاق در دادگاه های کشور ، میتوان گفت تعداد زیادی از مشاوره ها صوری و تشریفاتی برگزار می شود.
 نفقه چگونه تعیین می شود و چه میزان از طلاق هایی که امروزه رخ می دهد به دلیل عدم پرداخت نفقه صورت می گیرد؟

حجت الاسلام دکتر وحدانی نیا: نفقه همواره بر اساس شان زن که با توجه به عرف و محل زندگی اوست و از سوی کارشناسان خبره و دادگاه تعیین می شود .
همواره تقصیر از جانب زن ها نیست و این گونه نیست که به دنبال طلاق و جدایی باشند بلکه بانوان به دنبال آرامش هستند و همسری می خواهند که به وضع آنها و فرزندانشان رسیدگی کند . باید پذیرفت که بخشی از مشکلات به مردها مربوط می شود.
بخش مهمی از طلاق ها به دلیل عدم رسیدگی مرد به اوضاع و احوال اقتصادی امور معیشتی زن و فرزند است . متاسفانه تعدادی از مردان حداقل انتظارات خانم را برآورده نمی کنند.در برخی از کشورها بانک و بیمه های ویژه حمایت از نفقه وجود دارد . خانواده ها پس انداز خود را به بانک ها می سپارند و در عوض سود این حساب برای پشتوانه خانواده مورد استفاده قرار می گیرد.
از آنجایی که مردها به وضعیت اقتصادی همسر خود رسیدگی نمی کنند بانوان چاره ای ندارند جز اینکه به دادگاه مراجعه کنند و نفقه در خواست کنند. متاسفانه علیرغم اینکه دادگاه مبلغی را به عنوان نفقه تعیین می کند بازهم مرد از پرداخت آن امتناع می کند که آسیب های اجتماعی به دنبال دارد.

یکی از شرایط که به زن اجازه می دهد تقاضای طلاق مطرح کند ، مشقت شدید است .آیا قانون میزانی برای آن در نظر گرفته است ؟ و با چه سنگی سنجیده می شود ؟

حجت الاسلام دکتر وحدانی نیا: معیار و شاخص اصلی در این خصوص نگاه متعارف به معنای عرف و دید خردمندان اجتماع است که کشف آن با قاضی دادگاه است و رای دادگاه با اغنای وجدان قاضی و دادگاه می باشد.در واقع خانمی که به دنبال طلاق است باید بتواند مشقت شدید رابه دادگاه اعلام نماید.
به عنوان مثال اگر زن از پزشکی قانونی ، پلیس ۱۱۰ و همسایگان شهادتی مبنی بر مجادله داشته باشد که قاضی بتواند کشف کند که زندگی خانم به سختی افتاده است ، می تواند نشان دهد این زندگی عرفا قابل تحمل نیست اما صرف وجود ضعف اعصاب نمی توان به راحتی ادعای عسر و حرج زن را ثابت کرد.
مشکلات در جامعه بسیار زیاد است و بانوان تصور می کنند با یک دادخواست و ادعای معمولی باید به راحتی طلاق بگیرند و به فکر مشکلات و آسیب های پس از طلاق نیستند.

تفاوت طلاق وکالتی و توافقی در چیست ؟

حجت الاسلام دکتر وحدانی نیا: طلاق وکالتی با طلاق توافقی متفاوت است و حتی با طلاق توافقی که زن به ادعای وکالت مطرح می کند و تعداد آن بسیار زیاد است ، نیز فرق دارد.
طلاق توافقی یعنی اینکه زن و شوهر به دادگاه مراجعه می کنند و مدعی می شوند که در هر زمینه از جمله مهریه ، نفقه ، فرزند و اموال توافق کرده و به نتیجه رسیده اند که از هم جدا شوند.اگر زن و شوهر با هم مراجعه کنند کار دادگاه راحتر است و گواهی عدم امکان سازش صادر می شود. البته تکلیف دادگاه این است که پیش از صدور گواهی عدم سازش زوجین را به مشاوره معرفی کند اما به دلیل تراکم بالای دادخواست در دادگاه ، میتوان گفت مشاوره صوری برگزار می شود.
مشکلی که در این نوع طلاق وجود دارد وکالتنامه هایی است که زن ها ادعا می کنند در دفاتر رسمی از همسر خود دریافت کرده اند که برخی از این وکالتنامه ها صوری است و شوهر هیچ گونه اطلاعی از آن ندارد . در واقع در این حالت مشاوره که باید قائم به شخص باشد با حضور وکیل صورت می گیرد که نادرست است.بنابراین دادگاه ها نباید صرف حضور زن با وکالتنامه توافقی اقدام به صدور رای کنند.باید زن را مجبور کنند تا از طریق طلاق وکالتی کار خود را ادامه دهد چون آن نوع طلاق مسیر خاص خود را دارد که مشکلات ذکر شده را کاهش می دهد.

 عمده ترین مشکلی که پس از طلاق توافقی ایجاد می شود چیست ؟

حجت الاسلام دکتر وحدانی نیا: چالشی که در طلاق های توافقی مطرح می شود بحث دوشیزه بودن خانم هاست . درواقع شخص در هنگام طلاق روند طبیعی را طی نمی کند و با عجله جدا می شود اما پس از طلاق می خواهد با توجه به دوشیزه بودن شناسنامه خود را تعویض کند و نام همسر سابق را حذف نماید . در این حالت چون مدتی از طلاق گذشته است و خانم در زمان طلاق به پزشکی قانونی مراجعه نکرده است این امکان وجود ندارد.

آیا سامانه ای وجود دارد که زوجین از سابقه زندگی مشترک قبلی یکدیگر اطلاع یابند؟

حجت الاسلام دکتر وحدانی نیا: موضوع حذف سابقه ازدواج از شناسنامه تنها حقی برای زن ایجاد نمی کند بلکه بیشتر حقی برای مرد آینده است. مردی که می خواهد با یک زن ازدواج کند باید او را بشناسد. البته پنهان کاری در ازدواج می تواند از عوامل فسخ ازدواج است. لذا خانم هایی که به این موضوع اصرار دارند باید متوجه باشند که نوشتن واقعیت در شناسنامه به نفع خود آنهاست.
به طور کلی بر اساس بخشنامه های ثبت احوال پس از واقع شدن ازدواج دوم ، هم سابقه ازدواج قبلی شناسنامه ای مرد و هم زن قابل حذف شدن است. اما مشکل اصلی فاصله میان ازدواج اول و دوم است. از آنجایی که حذف این سابقه مسئولیت شرعی ایجاد می کند باید تابع مقررات باشد که آیین نامه های ثبت به درستی مشخص کرده است.

در این مورد!

شما قبلا پسندیده اید

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.